EcoCentrum Kompetencji BOF – nowoczesne laboratorium i dodatkowy obszar edukacyjny w Zespole Szkół w Czarnej Białostockiej

Od najbliższego roku szkolnego w naszej szkole planowane jest uruchomienie nowoczesnego EcoCentrum w obszarze efektywności gospodarowania energią i zasobami. Zostanie zmodernizowany system kształcenia poprzez stałe podnoszenie kompetencji uczniów do potrzeb lokalnej gospodarki w zakresie gospodarowania energią i zasobami. W EcoCentrum Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej planowane są stanowiska laboratoryjne:

  • do pomiarów termowizyjnych w OZE,
  • do pomiarów natężenia oświetlenia w aspekcie poprawy efektywności energetycznej,
  • do analizy stanu powietrza,
  • stanowiska inteligentnych instalacji elektroenergetycznych.

Łączny koszt Laboratorium to 154 145 zł (ze środków RPO Województwa Podlaskiego).

Szanse pozyskania laboratorium zwiększyły się dzięki remontowi pomieszczeń przeznaczonych na ten cel, który został przeprowadzony w bieżącym roku szkolnym. Inicjatorem remontu był nasz organ prowadzący – Starostwo Powiatowe w Białymstoku, któremu dziękujemy za tą inwestycję.

Zaplanowane są Eco – szkolenia dla uczniów, kursy, projekty badawczo szkoleniowe, Eco – staże i praktyki zawodowe, podnoszenie Eco – kompetencji nauczycieli, organizacja seminariów z uczelniami wyższymi, Eco – laboratoria edukacyjne i demonstracyjne.

Uzupełnienie kompetencji informatycznych naszych uczniów o nową wiedzę i umiejętności w obszarze OZE pozwoli naszym absolwentom odnaleźć atrakcyjne miejsce i stanowisko przyszłej pracy.

Poniżej fotografie przedstawiające pomieszczenia przygotowane do instalacji stanowisk laboratoryjnych

dsc05178-1 dsc05179-1 panoramiczne-1