Gitara bez tajemnic

Kolejny koncert w Zespole Szkół był szczególnie bliski sercu każdego z nas. Chyba nie ma osoby, która wcześniej lub później nie marzyła o poznaniu tajników gry na gitarze. Spotkanie z profesjonalnymi muzykami przybliżyło nam wiedzę o tym instrumencie. Dowiedzieliśmy się, że prototypem gitary był prawdopodobnie łuk, a w ciągu kolejnych lat do pojedynczej cięciwy człowiek dodawał grubsze lub cieńsze struny, które podczas szarpania wydawały różne dźwięki. Pudło rezonansowe miało za zadanie wzmocnić brzmienie. Przodkami współczesnej gitary były m.in.: sitar, kitara, lutnia, lira.
Słuchając typowych utworów gitarowych odwiedziliśmy starożytną Grecję, posłuchaliśmy renesansowych madrygałów, również wybrzmiało pięknie ogniste flamenco z Hiszpanii.
Spotkanie z muzyką było dla każdego z nas jak zwykle ucztą dla ducha i uzupełnieniem wiedzy o tym niezwykle popularnym i jednym z najstarszych instrumentów na świecie.