Wyklęci i Niezłomni

  • dsc_0181
  • dsc_0182
  • dsc_0185

Co roku 1 marca obchodzony jest w Polsce Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Hołd dla bohaterów podziemia antykomunistycznego, którzy po II wojnie światowej nie złożyli broni, lecz w dalszym ciągu walczyli o wolną i niepodległą ojczyznę. W tym roku po raz kolejny spotkaliśmy się pod pomnikiem na Placu Konstytucji 3 Maja, aby uczcić ich pamięć.
Żołnierze Wyklęci czy Niezłomni?
Wyklęci- bo bardzo często padali ofiarą represji, morderstw sądowych,czego najlepszym przykładem jest postać rotmistrza Pileckiego, bohatera narodowego z okresu II wojny światowej. Starano się zatrzeć o nich pamięć albo też wypaczyć ją, przedstawiając ich jako wrogów państwa polskiego.
W określeniu „Niezłomni” położony jest nacisk na ich wytrwałość, aktywność, przeciwstawianie się ustrojowi komunistycznemu narzuconemu siłą, ich trwaniu na posterunku wbrew wszelkim okolicznościom. Element pewnej ciągłości, wytrwałości, wierności ważnym zasadom.
Pielęgnujmy w sobie pamięć o tych, dzięki którym żyjemy w wolnej i niepodległej Polsce.