23 LUTY – Dzień walki z depresją

23 lutego to Międzynarodowy Dzień Walki z Depresją. Walki z chorobą, która co roku zabiera życie setki tysięcy osób. Choroba, która objawia się nie tylko bólem psychicznym ale również fizycznym (somatyzacją objawów). Najczęściej kojarzymy depresję ze smutkiem, płaczem, przygnębieniem, anhedonią ale to także pustka, samowstręt, bezsilność, izolacja, samotność, wykończenie emocjonalne, złość, poczucie winy, bezsens i beznadzieja. Depresja to NIE jest lenistwo czy oznaka słabości.

Osoby chorujące na depresje mogą uśmiechać się na co dzień tocząc prawdziwą walkę o przetrwanie każdego dnia. Często popadając w uzależnienia, traktując nałóg jako remedium na obezwładniające emocje. Na depresję może zachorować każdy. Dzieci i osoby starsze również. Starajmy się reagować w porę szukając pomocy we właściwej poradni.

Pomoc w walce z depresją znajdziesz w:

• poradniach zdrowia psychicznego;
  • szpitalach i oddziałach psychiatrycznych;
  • ośrodkach interwencji kryzysowej;
  • poradniach psychologiczno-pedagogicznych.

Poniżej film linkowany przez naszego szkolnego pedagoga, panią Agnieszkę Jackowską zatytułowany

'OGARNIJ SIĘ’- depresja u młodzieży