I Ty możesz zostać leśnikiem

Nadleśnictwo Czarna Białostocka znajduje się w granicach Parku Krajobrazowego Puszczy Knyszyńskiej oraz sieci Natura 2000, a jego tereny to miejsce występowania wielu rzadkich i podlegających ochronie gatunków. 16 listopada 2016r. mieliśmy przyjemność gościć na terenie Nadleśnictwa w ramach wycieczki edukacyjnej oraz, na wyraźne życzenie uczniów, orientacji zawodowej. Poznaliśmy historię Nadleśnictwa Czarna Białostocka, a także jego gospodarkę leśną, walory turystyczne i specyfikę zawodu leśnika. Pan Rudnik oprowadził nas po jednej z najnowocześniejszych w Polsce wyłuszczarni nasion, gdzie w komputerowo sterowanym procesie otrzymuje się starannie wyselekcjonowane nasiona. Szczegółowo opowiedział również o ochronie lasu, stanowiącej jeden z najistotniejszych elementów pracy leśnika, a także o zasadzie trwałości utrzymania lasów i mozaikowatości kompleksu leśnego. Uczniowie mieli również okazję poznać rezonansowe właściwości drewna grając na leśnych cymbałach oraz zwiedzić Ośrodek Edukacji Leśnej „Stara Wyłuszczarnia” im. Leśników Puszczy Knyszyńskiej, gdzie mogli porównać współczesne metody łuszczenia nasion z historycznymi. Na zakończenie naszej wizyty otrzymaliśmy zaproszenie na kolejne spotkania, z którego zdecydowanie zamierzamy skorzystać.
Jest to kolejny ciekawy zawód, który należy brać pod uwagę przy planowaniu kariery zawodowej, uwzględniając potrzeby kadrowe i specyfikę otaczającego środowiska. Dziękujemy Nadleśnictwu Czarna Białostocka i Panu W. Rudnikowi za przybliżenie aspektów pracy leśnika.