Uczniowie Zespołu Szkół na stażach zawodowych w Rimini we Włoszech

W kolejnej edycji Programu ERASMUS+ nasi uczniowie przebywali w atrakcyjnej miejscowości Rimini we Włoszech, realizując dwutygodniowy staż zawodowy w zawodzie technik informatyk. Poniżej zamieszczamy galerię fotografii i garść wrażeń, które zostały po tej miłej i pożytecznej wyprawie.

Wyjazd zawsze wiąże się z niepewnością i pewnym zamieszaniem wynikającym z gorączkowych przygotowań, ale po wejściu do autobusu wszyscy poczuli się podróżnikami.

dsc05272

dsc05280

Pobyt w Rimini okazał się bardzo pożyteczny. Uczniowie docenili zajęcia z zakresy sieci komputerowych i systemów operacyjnych. Zaciskanie wtyków RJ-45, budowa sieci LAN, konfigurowanie macierzy dyskowych RAID czy instalowanie i konfigurowanie systemu Windows Server okazało się być łatwe i ciekawe.

Był też czas na przyjemności, kąpiele w morzu i wycieczki. Było ciepło i słonecznie i można było spędzić wolny czas w bardzo miłej atmosferze.

Na koniec kilka krótkich wrażeń przekazanych przez samych uczestników

Marcin:
„Zajęcia były bardzo ciekawe. Zaciskaliśmy wtyki RJ-45 i zestawialiśmy sieć LAN. Instalowaliśmy serwer i konfigurowaliśmy na RAJD-y. Instalowaliśmy różne funkcje na serwerze. Wszystko to było poprzedzone świetnym tłumaczeniem naszego instruktora. Do sprzętu nie mam zarzutów, wszystko działało płynnie.
Ogólne wrażenia są super, wiele wycieczek, sporo czasu wolnego
wspaniali wychowawcy.”

Wiktoria:
„Omawialiśmy temat ethernetu oraz komend w wierszu poleceń Windows. Zaciskaliśmy kable internetowe, sprzęt sprawował się dobrze. Z instruktorem można było rozmawiać po polsku, ogółem mówiąc było dobrze.”

Kacper:
” Wyjazd był naprawdę przyjemny jak i ciekawy. Zwiedzanie było zawsze związane ze zdobywaniem wiedzy o danym miejscu z pomocą przewodnika który na bieżąco nam opowiadał ciekawe rzeczy. Można było zobaczyć naprawdę ciekawe miejsca. Pan informatyk, który prowadził zajęcia był naprawdę miły i uczył nas ciekawych rzeczy.  Zaciskaliśmy kable RJ-45 oraz  wspólnie instalowaliśmy i ustawiliśmy
serwer. Podłączaliśmy laptopy do switcha który był do rozprowadzenia na komputery internetu (podłączyliśmy przewodami UTP, które wcześniej sami zaciskaliśmy). Później przeszliśmy do tworzenia maszyn wirtualnych na które wgrywaliśmy Windows Server. Instruktor pomagał i tłumaczył wszystko ponownie, o ile była taka potrzeba. Testowaliśmy też działanie RAID-ów (dysków) w serwerze i nie tylko.
Wyjazd był naprawdę miły, przyjemny jak i pouczający.”

Kacper:
Zajęcia nie były trudne. Były ciekawe, dużo nas nauczano, chociaż trwały dosyć długo. Stworzyliśmy  serwer na wirtualnej maszynie oraz uczono nas o dyskach i systemach RAID. Oczywiście to nie były jedyne rzeczy jakie tam robiliśmy. Sam pobyt we Włoszech był niezły, prawie idealny :).”

Dziękujemy bardzo organizatorom wyjazdu za trud włożony w przygotowanie i przeprowadzenie stażu, chętnie znów skorzystamy, jeżeli będzie taka możliwość.