Uczniowie Zespołu Szkół w Czarnej Białostockiej na stażach praktycznych w Grecji.

W bieżącym roku szkolnym uczniowie technikum informatycznego uczestniczyli w praktykach stażowych w Grecji w ramach projektu edukacyjno – rozwojowego „Kształcenie zawodowe= rozwój”, finansowanego przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji Programu Operacyjnego -Wiedza- Edukacja- Rozwój. Podczas dwutygodniowego pobytu odbywali praktyki w greckich przedsiębiorstwach branży informatycznej oraz poznawali kulturę i tradycje Grecji. Wyjazd poprzedzony był przygotowaniem językowym (język angielski i podstawowe słownictwo w języku greckim), przygotowaniem informatycznym w zakresie administracji sieciowej i zarządzania systemami informatycznymi, warsztatami w zakresie historii i kultury Grecji oraz kompetencji społecznych. Wzbogaceni o nowe umiejętności uczniowie wyruszyli z Polski poprzez Słowację, Węgry, Serbię, Macedonię, aby po długiej podróży pełnej wrażeń i niespodzianek turystycznych przybyć do Grecji. W zajęciach praktycznych w firmie „ Computer Software and Hardware Service GOUTHAS – OLYMPIA ELECTRONICS” wykorzystywali nabytą wiedzę szkolną w praktycznych zadaniach, przy okazji podnosząc kompetencje społeczne i umiejętności językowe. Poszerzyli specjalistyczne słownictwo, prowadzenie dokumentacji w języku angielskim, poznali podstawy języka greckiego zwiększając swoje szanse w późniejszym poszukiwaniu pracy na rynku pracy. Oprócz realizacji celów naukowo – praktycznych uczestniczyli w programach pogłębiających wiedzę o kulturze i walorach turystycznych Grecji, obejrzeli starożytne klasztory, uczestniczyli w rejsie statkiem a także podczas spotkań z Grekami poznali podstawy greckiej zorby. Zakwaterowanie w pobliżu plaży pozwoliło na dodatkowe atrakcje wypoczynkowe związane ze słońcem i kąpielami morskimi.
Podsumowaniem projektu było spotkanie zorganizowane z udziałem Pana Starosty J. Perkowskiego w Starostwie Powiatowym w Białymstoku, podczas którego uczniowie otrzymali certyfikaty, które są potwierdzeniem certyfikowanych kwalifikacji i kompetencji Europass Mobility.